7.4 °C
Rezervácia

Fullimg

Redbox

Demänovské jaskyne

Ak premýšľate, ako počas zimy na Liptove využiť nepriaznivé počasie, alebo ako sa schladiť počas horúcich letných dní, odporúčame vám turistickú atrakciu v Nízkych Tatrách - návštevu Demänovských jaskýň. Krásy podzemného sveta ukryté na severnej strane Nízkych Tatier už tradične priťahujú každý rok tisíce domácich i zahraničných turistov. A určite očaria aj vás!

Pricelist

Ako sa dostať do Demänovských jaskýň:

Demänovský jaskynný systém sa nachádza v nádhernej časti Národného parku Nízke Tatry v Demänovskej doline, len 13 kilometrov od Liptovského Mikuláša. Vstupy do Demänovskej jaskyne slobody a Demänovskej ľadovej jaskyne sú umiestnené na pravej strane doliny, v dolinke Točište, respektíve v brale Bašta. Z rezortu Gothal v Liptovskej Osade sa sem dostanete autom za približne 40 minút.

Čo tu nájdete:

Pamiatky v Nízkych Tatrách tvorí aj Demänovský jaskynný systém, ktorý sa skladá z desiatich jaskýň, je v súčasnosti najdlhšou prepojenou krasovou sústavou na Slovensku a je vyhlásený za Národnú prírodnú pamiatku. Verejnosti sú sprístupnené dve najvýznamnejšie jaskyne, a to Demänovská jaskyňa slobodyDemänovská ľadová jaskyňa.

Práve Demänovská jaskyňa slobody, ktorá je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku, patrí medzi najkrajšie pamiatky sprístupnené v Európe. K jej vstupnému otvoru, ktorý leží v nadmorskej výške 870 m, sa pohodlne dostanete náučným chodníkom.

Pred vstupom si môžete vybrať z dvoch okruhov. Pre rodiny odporúčame hodinový Tradičný okruh s dĺžkou 1,2 km. Na trase vás čaká celkovo 913 schodov. Veľký okruh, ktorý má 2,2 km, vám zaberie 100 minút a prejdete počas neho 1 118 schodov.

Jaskyňa má zaujímavý systém chodieb, podzemných siení, dómov a bohatú kvapľovú výzdobu, ktorá vás určite nadchne. Okrem stalagmitov, stalaktitov a veľkolepých kamenných vodopádov sa tu nachádzajú malé jazierka s kvapľovými leknami na hladine či jaskynnými perlami. Ak budete pozorní, všimnete si aj kvaple sfarbené do ružova až červena či podzemný tok Demänovky.

Druhou, pre verejnosť sprístupnenou jaskyňou a pamiatkou Nízkych Tatier, je Demänovská ľadová jaskyňa. Pozoruhodná je najmä výskytom trvalej ľadovej výplne, bizarnými a mohutnými tvarmi podzemných priestorov či vzácnou jaskynnou faunou.

Najkrajšie ľadové útvary ponúka na jar, kedy z roztopeného snehu vniká do jaskyne najviac vody, ktorá ihneď mrzne a vytvára mohutné stĺpy i podlahový ľad. Všetky tieto podzemné krásy si môžete užiť počas prehliadkového okruhu, ktorý má dĺžku 650 m a trvá 45 minút.

Po náročnom dni prežitom v chladnejšom prostredí, vám určite padne vhod relax spojený so saunou. Ten si môžete naplno vychutnať v rezorte Gothal s jedinečným Vodným svetom s troma bazénmi. Vaše deti môžu využiť detský bazén s príjemnou teplotou 34 °C a vy si môžete vybrať medzi veľkorysým 25-metrovým plaveckým bazénom (jediným svojho druhu v okolí) s teplotou cca 27 °C a relaxačným bazénom, ktorý okrem hrejivých 35 °C ponúka aj niekoľko ďalších atrakcií. K dispozícii tu máte aj tri druhy sáun (parná, fínska, sanárium), infrasaunu, solárium, floating – simuláciu Mŕtveho mora, vírivku, masáže, rozličné kozmetické procedúry a relaxačné ležadlá.

Hľadáte ubytovanie neďaleko Demänovských jaskýň?

Nájsť si ubytovanie na poslednú chvíľu priamo v Demänovskej doline je najmä počas zimnej sezóny poriadny oriešok. Ak sa dostanete do podobnej situácie, mali by ste sa poobzerať po ubytovaní v neďalekom Liptovskom Mikuláši. Skvelou voľbou sú aj apartmány a chalupy v rezorte Gothal s Vodným svetom, ktorý sa nachádza necelú hodinu od Demänovských jaskýň.

Rezort Gothal je unikátny multifunkčný areál na Liptove, v dedinke s názvom Liptovská Osada. Svojim zákazníkom poskytuje široký komplex služieb, od komfortného ubytovania, cez lahodnú gastronómiu, až po množstvo športových a relaxačných aktivít, napríklad v modernom Vodnom svete s wellnessom. Ideálne miesto pre krátkodobý pobyt i dlhšiu dovolenku.

Potešte svojich najbližších
darčekovým poukazom

Zakúpiť poukaz